Agata SzymczewskaAgata Szymczewska (ur. 7 października 1985 w Gdańsku) — polska skrzypaczka.

Biografia

Absolwentka Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Grażyny Bacewicz w Koszalinie oraz Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie Prof. Bartosza Bryly. Studiuje w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie Prof. Krzysztofa Węgrzyna.

W październiku 2006 roku została laureatką I nagrody i Złotego Medalu oraz Nagrody Publiczności TVP Kultura XIII Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. Jest też zwyciężczynią Lotos Gdańsk Classic Prize (2005) oraz laureatką Międzynarodowego Konkursu Concerto Competition w Calgary, Kanada (2003) oraz Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. A. Yampolskiego w Moskwie, Rosja (2006).

Koncertowała m.in. w Théâtre des Champs Élysées w Paryżu, Victoria Hall w Genewie, Concertgebouw w Amsterdamie, Berwaldhallen w Sztokholmie, Teatrze Bolshoi w Moskwie a także w Chinach, Japonii, Kanadzie oraz Izraelu.

Wystąpiła m.in. z Sinfonią Varsovią, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej, Lahti Symphony Orchestra, Vilnius State Symphony Orchestra, NOSPR-em, Sinfonią Iuventus, Orkiestrą Kameralną PR „Amadeus” oraz w wielu filharmoniach w całej Polsce pod batutą m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Andreya Boreyko, Antoniego Wita, Jerzego Maksymiuka, Sauliusa Sondeckis, Moshe Atzmona, Jaceka Kaspszyka.

W 2005 roku na zaproszenie Maestro Seiji Ozawy objęła stanowisko koncertmistrza orkiestry pod jego kierownictwem podczas tournée po Japonii i Chinach. Od wielu lat uczestniczy w zainicjowanej przez Maestro Ozawę prestiżowej Summer Music Academy w Szwajcarii, gdzie pracuje pod okiem wybitnych artystów jak np. Pamela Frank, Nobuko Imai, Sadao Harada czy Robert Mann.

Otrzymała stypendia od Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci, Prezesa Rady Ministrów, fundacji Yehudi Menuhin Live Music Now, Gerd-Bucerius Stipendium der Deutsche Stiftung Musikleben, Gundlach Musikpreis w Hannoverze oraz Ministerstwa Kultury w ramach programu „Młoda Polska”. W 2006 roku została uhonorowana nagrodami: “Paszport Polityki”, Nagrodą TVP Kultura w kategorii Muzyka Poważna, oraz „Fryderyk” w kategorii Najlepszy Album Solowy Roku. Jej najnowszy album z Koncertem Skrzypcowym A-dur Mieczysława Karłowicza (Sinfonia Varsovia pod dyr. Jerzego Maksymiuka) został nominowany do nagrody “Fryderyk” w 2009 roku w następujących kategoriach: “Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej” oraz “Album Roku Muzyka Symfoniczna i Koncertująca”. (Rozdanie nagród 20 kwietnia b.r.)

Gra na skrzypcach Antonio Stradivariusa (Cremona, ca. 1680) z Niemieckiej Kolekcji Instrumentów użyczonych przez Deutsche Stiftung Musikleben.

Agata Szymczewska reprezentowana jest przez Impresariat Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena

Linki zewnętrzne

  • oficjalna strona internetowa
  • strona impresariatu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *