Aleksander SoplińskiAleksander Sopliński (ur. 25 marca 1942 w Ciechanowie) – polski polityk, lekarz, samorządowiec, od 2005 poseł na Sejm V i VI kadencji.

Życiorys

Absolwent Akademii Medycznej w Gdańsku. Pracował jako ordynator oddziału położniczo-ginekologicznego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie, który znalazł się w dwudziestce najlepszych oddziałów szpitalnych tej specjalności w Polsce w rankingu tygodnika “Wprost”. W latach 1990–1998 był wiceprzewodniczącym, a następnie przewodniczącym rady miasta Ciechanowa. Od 1998 do 2005 zasiadał w sejmiku mazowieckim, m.in. jako jego wiceprzewodniczący.

Od 1973 należał do ZSL. W wyborach parlamentarnych w 2001 kandydował bez powodzenia, a w wyborach w 2005 został wybrany na posła na Sejm z listy PSL w okręgu płocko-ciechanowskim. Zasiadał w komisjach zdrowia oraz polityki społecznej. W wyborach parlamentarnych w 2007 uzyskał 3399 głosów. 23 listopada 2007 złożył ślubowanie poselskie, zastępując w parlamencie Adama Struzika, który nie objął mandatu, zachowując stanowisko marszałka mazowieckiego. Zasiadł w Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki.

Życie prywatne

Żonaty, ma dwóch synów.

Źródła

  • Strona sejmowa posła V kadencji

Linki zewnętrzne

  • Aleksander Sopliński – strona prywatna
  • Blog Aleksandra Soplińskiego

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *