Andrzej ZapałowskiAndrzej Tomasz Zapałowski (ur. 6 listopada 1966 w Wałbrzychu) – polski polityk, nauczyciel, poseł na Sejm III kadencji, od 2005 do 2009 deputowany do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys

Ukończył studia historyczne w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie oraz prawnicze w filii UMCS w Rzeszowie. W 2003 obronił na Akademii Obrony Narodowej doktorat z zakresu nauk o wojskowości. Pracował jako nauczyciel historii w Przemyślu.

Należał do Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. W latach 1986–1990 kierował Niezależnym Zrzeszeniem Studentów na krakowskiej WSP, później związany z Konfederacją Polski Niepodległej. Do Sejmu został wybrany w 1997 z listy Akcji Wyborczej Solidarność (z rekomendacji KPN-OP), opuścił AWS w 1998 w proteście przeciwko usunięciu z klubu parlamentarnego Adama Słomki. W 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję jako bezpartyjny z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego.

W 2002 przystąpił do Ligi Polskich Rodzin i zasiadł we władzach krajowych tej partii. W wyborach samorządowych w tym samym roku bez powodzenia kandydował z jej ramienia na prezydenta Przemyśla (otrzymał 12,05% głosów). W 2004 kandydował z listy LPR do Parlamentu Europejskiego w okręgu podkarpackim. Po śmierci deputowanego Filipa Adwenta w czerwcu 2005 zajął jego miejsce w Parlamencie Europejskim. Wkrótce opuścił LPR, przechodząc do frakcji Unii na rzecz Europy Narodów. W 2006 został prezesem Podkarpackiej Ligi Samorządowej. W 2008 był jednym z założycieli partii Naprzód Polsko, objął funkcję skarbnika w zarządzie tej partii, z której wystąpił w styczniu 2010. W wyborach samorządowych w tym samym roku bez powodzenia kandydował z ramienia Wspólnoty Samorządowej Doliny Sanu na radnego i prezydenta Przemyśla (otrzymał 8,82% głosów).

Odznaczenia

W 2009, za za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Źródła

  • Profil na stronie Parlamentu Europejskiego
  • Andrzej Zapałowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)

Linki zewnętrzne

  • Andrzej Zapałowski – strona prywatna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *