Eugeniusz WróbelEugeniusz Józef Wróbel (ur. 1951 w Rybniku, zm. 15 października 2010 tamże) – polski urzędnik państwowy, były wicewojewoda katowicki i były wiceminister transportu; naukowiec zajmujący się językami asemblerowymi oraz przemysłowymi systemami czasu rzeczywistego.

Życiorys

Ukończył w 1974 studia na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, uzyskał następnie stopień doktora nauk technicznych. Został adiunktem w Zakładzie Mikroinformatyki i Teorii Automatów Cyfrowych w Instytucie Informatyki na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki PŚ.

W latach 1990–1995 zajmował stanowisko wicewojewody katowickiego. W rządzie Jerzego Buzka pełnił funkcję doradcy w gabinecie politycznym ministra transportu i gospodarki morskiej. Zasiadał w licznych radach nadzorczych (m.in. Polskich Linii Lotniczych LOT). Od 2003 do 2005 był doradcą w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2004 bez powodzenia kandydował z listy Prawa i Sprawiedliwości.

Od 7 listopada 2005 do 6 maja 2006 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu i Budownictwa, następnie do 3 grudnia 2007 podsekretarzem stanu w Ministerstwie Transportu.

W październiku 2010 córka Eugeniusza Wróbla zgłosiła jego zaginięcie. Na skutek prowadzonych czynności ustalono, iż poszukiwany nie żyje. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Rybniku przedstawił synowi Eugeniusza Wróbla zarzut zabójstwa ojca, podejrzany w swoich pierwszych wyjaśnieniach – według relacji prokuratora – przyznał się do popełnienia tego czynu. W toku śledztwa ustalono, że zwłoki Eugeniusza Wróbla zostały wrzucone do Zalewu Rybnickiego. Śledztwo zakończyło się skierowaniem przez prokuratora do właściwego sądu wniosku o umorzenie śledztwa i zastosowanie środków zabezpieczających (osadzenia w zakładzie zamkniętym) w związku ze stwierdzeniem niepoczytalności sprawcy. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 16 listopada 2010 w kościele pw. św. Jadwigi w Rybniku.

Wybrane publikacje

  • Bolesław Pochopień, Urszula Stańczyk, Eugeniusz Wróbel: Arytmetyka systemów cyfrowych w teorii i praktyce. Gliwice: Wydawnictwo Politechniki Śląskiej, 2010. ISBN 9788373356658. 
  • Roman A. Plaza, Eugeniusz J. Wróbel: Systemy czasu rzeczywistego. Warszawa: Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, 1988. ISBN 8320410649. 
  • Eugeniusz J. Wróbel: Praktyczny kurs asemblera. Gliwice: Helion, 2004. ISBN 8373614338. 

Źródła

  • Eugeniusz Wróbel w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)

Linki zewnętrzne

  • Strona poświęcona Eugeniuszowi Wróblowi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *