Gabriel TemkinGabriel Temkin (ur. 16 lutego 1921, Łódź – zm. 15 lipca 2006, Sarasota, USA) – polski ekonomista, profesor Wyższej Szkoły Nauk Społecznych i Brock University w Kanadzie.

Życiorys

Urodzony w rodzinie żydowskiego współwłaściciela fabryki przędzalniczej w Łodzi, w wielu lat 14 zmuszony do pracy zarobkowej ze względu na trudną sytuację finansową rodziny, członek Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej od 1937 do rozwiązania. Od wybuchu II wojny światowej przebywał na terenie ZSRR, następnie jako żołnierz Armii Czerwonej walczył na froncie austriackim.

Po wojnie w 1946 powraca do Łodzi, gdzie kontynuuje studia na Wydziale Prawno-Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego. W tym też roku wstępuje do Polskiej Partii Robotniczej. Od 1949 do 1957 praca w Dwuletniej Szkole przy Komitecie Centralnym PZPR (od asystenta do zastępcy dyrektora), od 1957 do 1968 praca w Wyższej Szkole Nauk Społecznych przy KC PZPR (od pracownika naukowego do zastępcy dziekana w Katedrze Ekonomii Politycznej). W latach 1959-1968 doradca ekonomiczny Wicepremiera PRL.

Pod koniec 1968 wyjechał z żoną i dwójką dzieci do USA, a następnie Kanady, gdzie osiedlił się w Brock nad jeziorem Ontario. W 1992 przeniósł się do USA, do miasta Sarasota na Florydzie, gdzie będzie mieszkał do końca życia.

Zwolennik koncepcji socjalizmu rynkowego, pod koniec życia zwolennik neoliberalizmu w gospodarce.

Jego żoną była Hanna Temkinowa, polska filozof zajmująca się koncepcjami myśli anarchizmu kolektywistycznego (głównie myślą Michaiła Bakunina).

Najważniejsze pozycje

  • Dyskusji o prawie wartości ciąg dalszy, wyd. Książka i Wiedza, 1957
  • Karola Marksa obraz gospodarki komunistycznej, wyd. Książka i Wiedza, 1962
  • Marks i idea pieniądza pracy: z problemów teorii wartości, wyd. Książka i Wiedza, 1965
  • O aktualności teorii wartości “Kapitału” [w:] Wokół teorii ekonomicznych “Kapitału”, wyd. Książka i Wiedza, 1967
  • Just War. The Memoir of a Jewish Red Army Soldier in World War II, wyd. Presidio Press, 1998
  • Dyskusje o gospodarce socjalistycznej. Marks-Lange-Mises-Hayek, Wydawnictwo Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, 2008

Linki zewnętrzne

  • Biogram Gabriela Temkina na stronach Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *