Grzegorz ŻemekGrzegorz Żemek – polski ekonomista, działacz gospodarczy, skazany w “aferze FOZZ”.

Życiorys

W 1968 ukończył studia w Szkole Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. W tym samym roku został szefem Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Metronex”. Następnie został zastępcą attaché handlowego w Brukseli. Po powrocie do Polski pracował w Banku Handlowym. W 1983 objął funkcję szefa Departamentu Kredytowego w Banku Handlowym International w Luksemburgu.Był tajnym współpracownikiem Wojskowych Służb Informacyjnych (WSI) o kryptonimie “Dik”.

Na przełomie lat 80. i 90. był dyrektorem generalnym Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego (FOZZ). W latach 90. podjął własną działalność gospodarczą. Od 1999 do 2000 był szefem Rady Nadzorczej Zakładów Mięsnych w Nisku.

Postępowania sądowe

Za defraudację publicznych pieniędzy przeznaczonych na spłatę długu zagranicznego został w marcu 2005 po wieloletnim procesie skazany przez skład orzekający na czele z sędzią Andrzejem Kryże na karę 9 lat pozbawienia wolności.

W 2006 dobrowolnym poddaniem się karze zakończył się proces Żemka i 13 innych osób oskarżonych o wyłudzenie ponad 80 mln złotych kredytów z banków w Stalowej Woli, Czeladzi i Rybniku.

Został oskarżony o wyprowadzenie ponad 400 tys. zł z zakładów mięsnych w Nisku i skazany na dwa lata pozbawienia wolności.

Odznaczenia

W 1970 otrzymał Brązowy Krzyż Zasługi, a w latach 80. został odznaczony przez Wojecha Jaruzelskiego Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.

Źródła

  • Bohaterowie FOZZ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *