Ignacy ŚwięcickiIgnacy Święcicki (ur. 28 sierpnia 1911 r., w Zakałużu na dzisiejszej Białorusi, zm. 20 lutego 2008 r., w Yorku w stanie Pensylwania w USA) – porucznik pilot Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie, weteran II wojny światowej, pamiętnikarz, inżynier.

Był synem Bolesława i Konstancji, urodził się w Zakałużu w powiecie Borysłów. Uczęszczał do wileńskiego Gimnazjum im. króla Zygmunta Augusta gdzie zaprzyjaźnił się z przyszłym poetą Czesławem Miłoszem. Absolwent Wydziału Mechanicznego Politechniki Warszawskiej.

W czasie II wojny światowej był pilotem 318 Dywizjonu Myśliwsko-Rozpoznawczego Gdańskiego. W uznaniu zasług wojennych odznaczony trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po zakończeniu działań wojennych pozostał na emigracji w USA, gdzie pracował jako projektant turbin elektrowni wodnych. Od 1949 mieszkał w Yorku.

Autor książki wspomnieniowej ”Listy znad Susquehanny” (Wyd. Kawdruk, Warszawa, 2006 r., ISBN 8391673545).

Bibliografia i linki zewnętrzne

  • Władysław Nycz, W powietrznym zwiadzie, Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej, Warszawa 1982, wyd. I, ISBN 83-11-06676-0.
  • nekrologi “Gazeta Wyborcza” 25 lutego 2008 r.
  • Lista członków 318 Dywizjonu
  • Opis książki ”Listy znad Susquehanny” na stronie niezależnego dwumiesięcznika o tematyce historycznej, społecznej i ekologicznej – ”Bunt młodych duchem”
  • Nekrolog Ignacego Święcickiego na stronie inyork.com (en)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *