Igor MitorajIgor Mitoraj (ur. 26 marca 1944 roku w Oederan) – polski rzeźbiarz, od 1968 roku tworzący poza granicami kraju (Francja, Włochy).

Życiorys

Urodził się w 1944 roku w niemieckiej miejscowości Oederan w Rudawach jako syn deportowanej polskiej robotnicy przymusowej i oficera Legii Cudzoziemskiej francuskiego jeńca wojennego. Po zakończeniu wojny matka wraz z synem powróciła do Polski, do swoich rodziców. Dzieciństwo i młodość Mitoraj spędził w miejscowości Grojec. Po ukończeniu Liceum Plastycznego w Bielsku-Białej wstąpił w roku 1963 na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo pod kierunkiem Tadeusza Kantora. W 1968 roku, po studiach wyjechał do Paryża studiować w École Nationale Supérieure des Beaux Arts.

Początki kariery artystycznej

Mitoraj wyjechał z Polski od razu po studiach w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie studiował malarstwo u Tadeusza Kantora, do Paryża. Zaczynał tam jako malarz i grafik, miał wystawę w galerii La Hune w Dzielnicy Łacińskiej, związanej z księgarnią o tej samej nazwie (1976). Rok później zajął się rzeźbą. Wkrótce potem otrzymał propozycję przygotowania wystawy dla galerii ArtCurial w Paryżu, prowadzonej przez bratanka ówczesnego Prezydenta Francji Mitteranda. By przygotować prace do tej wystawy, Mitoraj wyjechał na rok do centrum artystycznych odlewni pracujących w brązie oraz kamieniarzy pracujących w marmurze w Pietrasanta, we Włoszech. Tam powstały pierwsze brązy Mitoraja, oraz pierwsze monumentalne rzeźby z białego marmuru z pobliskiej Carrary.

Odkrycie rzeźby

Od momentu wystawy ArtCurial w 1977 rzeźby i rysunki Igora Mitoraja pokazano na 120 wystawach indywidualnych na całym świecie. Jego rzeźby, często gigantycznej wielkości, stoją w reprezentacyjnych punktach wielu miast – m.in. w Paryżu na La Défense oraz w Rzymie, Mediolanie, Lozannie, Londynie, Krakowie, Scheveningen koło Hagi, w USA i Japonii.

Obecna działalność

Igor Mitoraj dzieli swój czas pomiędzy Paryżem i Pietrasanta, gdzie od 1983 roku ma swoją pracownię. . Wiele z jego rzeźb powstaje potem z glinianego lub gipsowego oryginału, w odlewniach i pracowniach kamieniarskich Pietrasanty, które pracują od setek lat tymi samymi metodami. Mitoraj zafascynowany jest swoimi wielkimi poprzednikami – Michałem Aniołem i Antonio Canovą. Jednocześnie ma poczucie odmienności epoki w której tworzy. Autodydakta w dziedzinie rzeźby, Mitoraj odwołuje się do warsztatu przeszłości, cały czas poszukując nowej estetyki, która by oddawała czas w którym żyje.

5 października 2005, podczas uroczystości w krakowskim magistracie został uhonorowany przez ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Sztuka Mitoraja

 

Głównym tematem rzeźb Mitoraja jest ludzkie ciało, jego piękno i kruchość, a także głębsze aspekty ludzkiej natury, które pod wpływem czasu i okoliczności ulegają wynaturzeniu. Odwołując się, nawet dosłownie (niekiedy już w tytule rzeźby: Ikar, Tyndareus, Centauro, Eros, Mars, Gorgona, Paesaggio Ithaka), do mitologii lub historii Grecji i Rzymu, niejako “cytuje” piękno i idealne proporcje rzeźb klasycznych, jednocześnie uzmysławiając odbiorcy ich ludzką naturę i niedoskonałość poprzez umyślne spękania i uszkodzenia powierzchni posągów, a nawet powalenie ich na ziemię. Mityczni bohaterowie, zranieni, niedoskonali patrzą niemo na widza pustymi oczodołami, często zakryci całunami, niczym istoty ranne lub kalekie, niejednokrotnie niemi – z ustami zakrytymi tkaniną. Styl Mitoraja polegający na interpretacji antyku z wprowadzeniem wyraźnych akcentów nowoczesności, jest obecnie rozpoznawany przez miłośników sztuki na całym świecie. Elementem charakterystycznym prac Mitoraja są usta, które zawsze mają kształt ust autora i stanowią nieformalny “podpis” rzeźbiarza na dziele.

Wybrane wystawy

 • 1976 pierwsza indywidualna wystawa malarstwa i grafiki w Galerie Le Hune w Paryżu
 • 1977 indywidualna wystawa rzeźb i biżuterii z brązu w ArtCurial w Paryżu przy Av. Matignon
 • 1986 zaproszenie na 42. Biennale w Wenecji
 • 1989 wystawa w New York Academy of Art
 • 1999 wystawa w Museo Archeologico oraz w Ogrodach Boboli we Florencji
 • 2001 wystawa w Muzeum Olimpijskim w Lozannie
 • 2003 wystawa na placach miast Polski – Rzeźby i rysunki Igora Mitoraja: Poznań(7 września – 5 października 2003)
 • 2004 56 klasycznych rzeźb Mitoraja, wykonanych z brązu, żeliwa, białego i czarnego marmuru oraz terakoty, 36 rysunków artysty z lat 1976-2001 oraz 14 rzeźb z brązu wystawionych na Rynku Głównym, Kraków (17 października 2003 – 25 stycznia 2004); Warszawa (11 lutego – 25 kwietnia 2004)

Rzeźby w plenerze

 • Paryska dzielnica La Défense (wejście do Uniwersytetu) – Ikaria, Wielki Toskańczyk, Tyndareos
 • Park Olimpijski w Lozannie – Corazza
 • Piazza Monte Grappa w Rzymie – Bogini Rzymu
 • Abuta na Hokkaido – Tsuki-no-hikari (Światło księżyca); repliki dzieła stoją też w Londynie (przed British Museum) , w Scheveningen (na wydmach, w pobliżu muzeum Beelden aan Zeee) i w Poznaniu.
 • Mediolan – Fontanny Centaura

Linki zewnętrzne

 • Prezentacja obrazów artysty w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *