James SchlesingerJames Rodney Schlesinger (ur. 15 lutego 1929 w Nowym Jorku) – polityk amerykański, dyrektor Centrali Wywiadu, sekretarz obrony oraz pierwszy sekretarz energii.

Absolwent Harvard University, tam też uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Specjalista w dziedzinie energetyki i spraw bezpieczeństwa narodowego, konsultant Zarządu Rezerwy Federalnej, profesor University of Virginia. W latach 1963-1969 dyrektor studiów strategicznych Rand Corporation. W latach 1969-1971 zastępca (następnie pełniący obowiązki) dyrektora Biura Budżetu (później Biura Zarządzania i Budżetu), autor projektu przebudowy struktur wywiadu.

Od 1971 przewodniczący Komisji Energii Atomowej (Atomic Energy Commission), w 1973 mianowany przez prezydenta Richarda Nixona nastepcą szefa CIA (DCI) Richarda Helmsa, zdymisjowanego za niedostateczną pomoc w zatuszowaniu afery Watergate. Już w lipcu na stanowisku DCI zastąpił go William E. Colby. Schlesinger został sekretarzem obrony. Stanowisko to utracił w listopadzie 1975. W latach 1977-1979 z mianowania prezydenta Cartera był pierwszym nowo utworzonego Departamentu, sekretarzem energii. W 2002 został mianowany przez prezydenta George’a W. Busha jednym z doradców w Departamencie Bezpieczeństwa Krajowego.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *