Jan ŁukaszewskiJan Łukaszewski (ur. 1 sierpnia 1949 r. w Gdańsku) – polski dyrygent, pedagog i organizator życia muzycznego.

Dyrygent, dyrektor naczelny i artystyczny Polskiego Chóru Kameralnego (znanego także jako Schola Cantorum Gedanensis). Od ponad 30 lat kieruje też Chórem Chłopięco-Męskim Pueri Cantores Olivenses, współpracuje również jako dyrygent gościnny m.in. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie oraz wieloma zespołami w kraju za granicą.

Wykształcenie

Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego. Podstawą jego muzycznej edukacji stały się doświadczenia przejęte od ojca Leona i starszego brata Ireneusza, pogłębione później na Podyplomowym Studium Dyrygenckim pod kierunkiem prof. Jerzego Zabłockiego i prof. Stanisława Krukowskiego.

Praca zawodowa

W 1983 r. przejął kierownictwo nad Polskim Chórem Kameralnym, po kilkuletniej pracy w tym chórze jako asystent dyrygenta. Jan Łukaszewski jest też interpretatorem muzyki oratoryjno-kantatowej. Współpracował z polskimi i zagranicznymi zespołami takimi jak m.in. Sinfonia Varsovia, Polska Filharmonia Kameralna Sopot, orkiestra Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica w Słupsku, orkiestra Academy of Ancient Music (Cambridge), zespół muzyki dawnej Sans Souci (Berlin), orkiestra barokowa ‘Batzdorfer Hofkapelle (Drezno) i Neue Düsseldorfer Hofmusik.

Jan Łukaszewski jest propagatorem i wykonawcą muzyki chóralnej takich kompozytorów jak Arnold Schönberg, Olivier Messiaen, Iannis Xenakis, Vinko Globokar, Tōru Takemitsu, R. Strauss, Ernst Pepping, Tippett, Charles Ives czy Barber.

Jan Łukaszewski nagrał kilkudziesięt płyt CD, MC, LP oraz video, a także dziesiątki godzin muzyki zarejestrowane dla Polskiego Radia, Dutch Radio, Sender Freies Berlin, Bayrischer Rundfunk, Südwestrundfunk, i Westdeutscher Rundfunk oraz dla TVP i Niemieckiej.

Działalność pedagogiczna

Jan Łukaszewski od lat prowadzi interpretacyjne kursy mistrzowskie i seminaria dla dyrygentów chóralnych w kraju i za granicą. Wykładał m.in. na podyplomowych studiach dyrygenckich w Bydgoskiej Akademii Muzycznej, na Międzynarodowym Sympozjum Muzyki Chóralnej w Gdańsku, w Tokio – dwukrotnie, Nagano, Karuizawa i Morioka (Japonia), w Reggio di Calabria (Włochy) oraz z E. Ericsonem podczas Frankońskich Dni Muzycznych w Niemczech. W 1999 Jan Łukaszewski był wykładowcą na World Symposium on Choral Music w Rotterdamie, w którym uczestniczyło około 5000 dyrygentów.

Jest dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego Singing together w Chieti (Włochy).

Wielokrotnie zasiadał w jury międzynarodowych konkursów chóralnych, m.in. w Japonii (Takarazuka, Karuizawa), Walii, na Litwie, we Włoszech i Szwajcarii.

Nagrody i wyróżnienia

  • Nagroda Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki – 1991 r.
  • Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska – 1994 r.
  • Nagroda im. Jerzego Kurczewskiego, przyznawana przez kapitułę złożoną z polskich autorytetów muzycznych pod patronatem Krzysztofa Pendereckiego – 1999 r.
  • Pomorska Nagroda Artystyczna za rok 1999 w kategorii Całokształt Twórczości – 2000 r.
  • Złoty Krzyż Zasługi – 2003 r.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *