Jerzy Słowiński (polityk)Jerzy Marian Słowiński (ur. 23 września 1946 w Jackowicach) – polski samorządowiec, w latach 1994–2006 prezydent Radomska.

Życiorys

W latach 1964–1969 studiował na Wojskowej Akademii Technicznej, następnie zaś na ekonomikę przemysłu na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Łódzkiego (1982–1988). Odbył studia podyplomowe w dziedzinie samorządu terytorialnego na Uniwersytecie Warszawskim, a także z zakresy wyceny nieruchomości na Politechnice Warszawskiej.

W okresie PRL był zatrudniony jako ekonomista w fabryce maszyn “Radomsko”, kierownik zaopatrzenia w WKS “Mostostal-Radomsko”, a także w Radomszczańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej oraz w PTH “Rafa”.

Na początku lat 90. prowadził własną działalność gospodarczą. W 1994 został wybrany na prezydenta Radomska, reelekcję na to stanowisko uzyskiwał w 1998 (w wyborach pośrednich) oraz 2002 (w wyborach bezpośrednich). Był także radnym miejskim. W 2004 odbyło się referendum w sprawie odwołania go ze stanowiska, z powodu zbyt niskiej frekwencji uznane za nieważne. Bez powodzenia ubiegał się o reelekcję w wyborach z 2006, przegrywając z Anną Milczanowską. Uzyskał jednocześnie mandat radnego powiatu radomszczańskiego, a cztery lata później został radnym miejskim.

Działa w Związku Miast Polskich oraz Ochotniczej Straży Pożarnej. Był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego. Z ramienia Bloku dla Polski ubiegał się bezskutecznie o mandat poselski w wyborach w 1997.

Odznaczony m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.

Źródło

  • Nota biograficzna na stronie radomsko24.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *