Jerzy ŻurawieckiJerzy Antoni Żurawiecki (ur. 17 czerwca 1953 w Bukówku, zm. 31 maja 2010) – polski polityk, działacz związkowy, samorządowiec, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys

Ukończył studia na Uniwersytecie Poznańskim w 1979, uzyskując tytuł zawodowy magistra socjologii.

Na początku lat 80. zaangażował się w działalność “Solidarności”. Wszedł w skład prezydium zarządu Regionu Konińskiego związku. Był także delegatem na I KZD w Gdańsku.

W 1989 uzyskał mandat posła na Sejm kontraktowy. Został wybrany w okręgu Konin jako kandydat bezpartyjny z poparciem Komitetu Obywatelskiego. Należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego. Zasiadał w Komisji Łączności z Polakami za Granicą, Komisji Młodzieży, Kultury Fizycznej i Sportu, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących spółdzielczości, a także w Komisja Zdrowia.

Krótko działał w Porozumieniu Centrum. Przez kilkanaście lat (cztery kadencje) pełnił funkcję przewodniczącego konińskiej “Solidarności”, wchodził też w skład władz krajowych związku. Sprawował mandat radnego sejmiku wielkopolskiego I kadencji (z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność). W 2002 uzyskał mandat radnego powiatu tureckiego z ramienia lokalnego komitetu, obejmując stanowisko przewodniczącego rady, z którego zrezygnował w 2005.

Źródła

  • Strona sejmowa posła X kadencji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *