Klemens ŚcierskiKlemens Ścierski (ur. 8 listopada 1939 w Lędzinach) – polski polityk, inżynier energetyk, były minister przemysłu i handlu, poseł na Sejm II kadencji, senator V kadencji.

Życiorys

W 1963 ukończył studia na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym Politechniki Śląskiej, przez rok pracował na tej uczelni jako asystent. W 1964 przeszedł do pracy w Elektrowni Halemba, gdzie był kierownikiem bloku i dyżurnym ruchu. W latach 1971–1978 był kierownikiem pionu remontów w Elektrowni Siersza. W latach 1978–1995 był związany z Elektrownią Łaziska, do 1983 jako dyrektor techniczny, następnie dyrektor naczelny.

Od marca 1995 do grudnia 1996 pełnił funkcję ministra przemysłu i handlu w rządach Józefa Oleksego i Włodzimierza Cimoszewicza. W 1997 powrócił do pracy w Elektrowni Łaziska (już jako Elektrownia Łaziska S.A.), gdzie był wiceprezesem zarządu i dyrektorem; od 2001 dyrektor Południowego Koncernu Energetycznego S.A. Elektrownia Łaziska.

Wynalazca, jest autorem około 50 patentów technologicznych. Działa w Stowarzyszeniu Wynalazców i Racjonalizatorów Polskich (wieloletni wiceprezes).

W latach 1993–1997 pełnił mandat poselski z ramienia Polskiego Stronnictwa Ludowego, w Sejmie należał do Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa, Komisji Systemu Gospodarczego i Przemysłu oraz Komisji Integracji Europejskiej. W 1997 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję. Ponownie znalazł się w parlamencie w grudniu 2004; objął mandat senatorski po wyborach uzupełniających w okręgu rybnickim, rozpisanych po śmierci Adama Graczyńskiego. Mandat zdobył z ramienia Unii Wolności, pod koniec kadencji należał do Koła Senackiego demokraci.pl. W 2005 nie ubiegał się o reelekcję. Został później doradcą wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka.

Odznaczony m.in. Krzyżem Oficerskim (1999) i Komandorskim (2010) Orderu Odrodzenia Polski.

Żonaty (żona Renata), ma dwoje dzieci (córkę Barbarę i syna Wojciecha).

Źródła

  • Strona sejmowa posła II kadencji

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *