Krzysztof ŻukKrzysztof Jan Żuk (ur. 21 czerwca 1957 w Krasnymstawie) – polski ekonomista, samorządowiec, prezydent Lublina, były wiceminister skarbu państwa.

Życiorys

Z wykształcenia ekonomista. W 1990 uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie. Pracuje jako adiunkt w Zakładzie Finansów Podmiotów Gospodarczych (Instytut Ekonomii i Finansów UMCS) na Wydziale Ekonomicznym UMCS oraz w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji. Współpracował z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową.

W 1991 kandydował do parlamentu z listy KLD. Od 1990 do 1996 przewodniczył radzie miejskiej w Świdniku. W 1996 został dyrektorem lubelskiej delegatury Ministra Skarbu Państwa. Po wyborach samorządowych w 2006 powołano go na zastępcę prezydenta Lublina. Rok później został podsekretarzem stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

W 2009 odszedł ze stanowiska w administracji rządowej, powracając do pełnienia funkcji wiceprezydenta Lublina. 16 marca 2010 wstąpił do Platformy Obywatelskiej. W wyborach w tym samym roku został wybrany na prezydenta Lublina, pokonując w drugiej turze Lecha Sprawkę (otrzymał 54,65% głosów). 13 grudnia tego samego roku został zaprzysiężony.

Źródła

  • Nota biograficzna na stronie urzędu miasta. [dostęp 19 marca 2010].
  • Krzysztof Żuk w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 19 marca 2010].

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *