Leopold TomaszkiewiczLeopold Tomaszkiewicz (ur. 1893, data śmierci nieznana) – polski polityk, legionista, związkowiec, publicysta, poseł i senator.

Życiorys

Ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego. Później działał w organizacji “Promień” i współorganizował oddziały strzeleckie w Małopolsce Zachodniej. W Legionach od 1914 – najpierw w 2, następnie w 4 pułku piechoty. Po kryzysie przysięgowym w armii austriackiej, od 1918 w Wojsku Polskim Służbę zakończył w stopniu kapitana.

W 1919 rozpoczął pracę w szkole średniej w Olkuszu, a potem w Krakowie. Od 1922 prezes Krakowskiego Okręgu Związku Legionistów, następnie członek Zarządu Głównego Związku. Od 1927 prezes Zarządu Głównego Gospodarczych Związków Zawodowych. W listopadzie 1928 został posłem na Sejm II kadencji z okręgu nr 44 (Krasnystaw, Hrubieszów, Janów). Wszedł także do izby III i IV kadencji (z okręgu odpowiednio nr 44 i 11 – Włocławek, Nieszawa, Kutno), z listy Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem.

Był członkiem redakcji pisma “Głos Prawdy”. Publikował także na łamach “Robotnika Polskiego”.

Od 1934 sprawował kierownicze stanowisko w Organizacji Młodzieży Pracującej. Później zajmował stanowisko szefa wydziału robotniczego w Obozie Zjednoczenia Narodowego. W 1938 został senatorem z ramienia OZN. Reprezentował województwo kieleckie.

Bibliografia

  • Kto był kim w drugiej Rzeczypospolitej. Jacek Majchrowski (red.). Warszawa: Polska Oficyna Wydawnicza “BGW”, 1994, s. 555. ISBN 83-7066-569-1. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *