Loreta ZakarevičienėLoreta Zakarevičienė (ur. 6 stycznia 1956 w Wilnie) – litewska fizyk, polityk i dyplomata, od 2010 ambasador Litwy w Polsce.

Życiorys

W latach 1973–1978 studiowała na Wydziale Matematyczno-Mechanicznym Uniwersytetu Wileńskiego. Odbyła szereg szkoleń zagranicznych, m. in. w zakresie komunikacji społecznej a w 2001 ukończyła Kolegium Obrony NATO w Rzymie.

Po studiach pracowała w Instytucie Fizyki Litewskiej Akademii Nauk. W 1990 rozpoczęła współpracę z przewodniczącym Rady Najwyższej Litwy Vytautasem Landsbergisem. Przez kilka lata pracowała jako jego doradca, a w latach 1996–2000, gdy Landsbergis pełnił funkcję przewodniczącego Sejmu, była jego rzecznikiem prasowym.

Od 2000 pracuje w litewskiej dyplomacji. Przez trzy lata była radcą w Wydziale ds. Integracji z NATO w Departamencie Polityki Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W latach 2003–2007 pracowała jako radca ds. politycznych w Misji oraz Stałym Przedstawicielstwie Republiki Litewskiej przy NATO. Od 2007 do 2009 była zastępcą szefa placówki w Ambasadzie Litwy w Kiszyniowie. Po powrocie do kraju w zespole doradców premiera Andriusa Kubiliusa odpowiadała za politykę zagraniczną.

W 2010 objęła kierownictwo Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie.

Życie prywatne

Jest wdową, ma dwoje dzieci. Deklaruje znajomość języków angielskiego, polskiego i rosyjskiego.

Źródła

  • Nota biograficzna na stronie Ambasady Litwy w Warszawie: wersja litewska i wersja polska

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *