Maciej ŚwiątkowskiMaciej Świątkowski (ur. 16 marca 1950 w Bydgoszczy) – polski lekarz, prof. dr hab. nauk medycznych, wykładowca Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, polityk i samorządowiec, senator IV kadencji (1997–2001), poseł na Sejm V kadencji (2005–2007).

Życiorys

Wykształcenie i praca zawodowa

Studia medyczne ukończył z wyróżnieniem na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku w 1974.

Posiada stopień doktora habilitowanego nauk medycznych. Jest profesorem nadzwyczajnym UMK. Wykłada na Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy, będąc jednocześnie kierownikiem Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Chorób Naczyń i Chorób Wewnętrznych.

W 2008 otrzymał tytuł naukowy profesora nauk medycznych.

Działalność polityczna

W latach 1991–1998 był radnym i przewodniczącym Komisji Zdrowia rady miasta Bydgoszczy.

W wyborach parlamentarnych w 1997 uzyskał mandat senatora IV kadencji Senatu z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność. W Senacie przewodniczył Komisji Zdrowia, Kultury Fizycznej i Sportu. W wyborach w 2001 bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z ramienia Bloku Senat 2001. Należał do Ruchu Społecznego, następnie przystąpił do Platformy Obywatelskiej.

W wyborach samorządowych w 2002 został radnym sejmiku kujawsko-pomorskiego. W wyborach parlamentarnych w 2005 z powodzeniem kandydował do Sejmu V kadencji z listy Platformy Obywatelskiej w okręgu bydgoskim. W 2007 zrezygnował z ubiegania się reelekcję. W 2010 ponownie został radnym sejmiku.

Życie prywatne

Żonaty (żona Małgorzata, lekarz-specjalista chorób oczu). Ma dwie córki, Agnieszkę i Katarzynę.

Pełni funkcję prezesa uczniowskiego klubu sportowego, w którym wychowuje się i szkoli ponad 100 dzieci w piłce nożnej. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Złotą Odznaką Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej.

Źródła

  • Strona sejmowa posła V kadencji
  • Maciej Świątkowski w bazie „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI)

Linki zewnętrzne

  • Maciej Świątkowski – strona prywatna

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *