Mitt RomneyWillard Mitt Romney, znany jako Mitt Romney (ur. 12 marca 1947) – republikański polityk z Massachusetts. 70ty gubernator stanu Massachusetts (od 2 stycznia 2003 – do 4 stycznia 2007)

Pochodzenie

Jego ojcem był wieloletni gubernator stanu Michigan George Romney. W 2008 Mitt Romney był poważnym pretendentem do uzyskania republikańskiej nominacji w wyborach prezydenckich. Romney junior tak jak i jego ojciec jest członkiem Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, mormonem.

Kariera polityczna

Niedoszły senator

W 1994 kandydował do Senatu przeciwko zasiadającemu tam od 1963 Edwardowi Kennedy’emu i przegrał, zdobywając 41 procent głosów.

Gubernator

Urzędująca gubernator republikańska Jane Swift miała zamiar ubiegać się w 2002 o pełną kadencję, ale w prawyborach wygrał Romney, który w listopadzie pokonał demokratycznego oponenta.

Jego najważniejszą inicjatywą ustawodawczą była propozycja przywrócenia kary śmierci w Massachusetts (nie ma tam jej od 1947). Kara ta miałaby być – jak to określił sam Romney – bezbłędna. Pomysł jednak ostro skrytykowali demokraci i część republikanów.

Pracę na stanowisku gubernatora zakończył w styczniu 2007.

Aspiracje prezydenckie

Mitt Romney ubiegał się o nominację Partii Republikańskiej w wyborach prezydenckich w 2008 roku. Jednak w prawyborach nie uzyskał wystarczającego poparcia i ostatecznie wycofał swoją kandydaturę w lutym 2008 roku. Jest powaznym kandydatem do nominacji na prezydenta w 2012.

5 marca 2010 skrytykował w Fox News TV prezydenta Obamę za wycofanie się z podpisanego przez Busha administrację tarczy antyrakietowej, która miała być rozmieszczona w Polsce i Czechach.

Linki zewnętrzne

  • Oficjalna strona Mitta Romneya
  • Biografia (ang.)

Poprzednik
Jane Swift
Gubernatorzy stanu Massachusetts (2003-2007) Następca
Deval Patrick

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *