Paulos RaptisPaulos Raptis (ur. 29 czerwca 1935) – polski śpiewak operowy greckiego pochodzenia, tenor.

Biografia

Osiedlił się w Polsce w 1950 r. w Szczecinie, gdzie ukończył VI LO. Absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu, uczeń tenorów: Michała Prawdzic-Laymana i Kazimierza Czarneckiego. Artysta światowej sławy, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych. Występował na wszystkich wielkich scenach operowych i estradowych. Urzekał publiczność nieskazitelnie czystym, szlachetnym w brzmieniu i pełnym niepowtarzalnego blasku głosem oraz prawdziwym mistrzostwem warsztatowym. Imponujący repertuar Raptisa obejmuje wielkie role operowe, wszystkie klasyczne pieśni wykonywane przez najwybitniejszych tenorów oraz piosenki estradowe. Piosenki greckie zajmują w sercu i w repertuarze Raptisa miejsce szczególne. Śpiewa je z miłością, wydobywając ich całą urodę.

Obecnie prowadzi własną szkołę wokalistyki w Grecji.

12 września 2008 roku z okazji Dni Greckich w Szczecinie upamiętniających 60 lat emigracji Greków do Polski wystąpił w sali Bogusława szczecińskiego zamku, odbierając przy tej okazji Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego, za pracę na rzecz tegoż regionu.

22 czerwca 2011 na uroczystości w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został odznaczony przez ministra Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Linki zewnętrzne

Życiorys Paulosa Raptisa, autorstwa Wacława Panka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *