Sofija Kymantaitė-ČiurlionienėSofija Kymantaitė-Čiurlionienė (ur. 13 marca 1886 w Joniszkach, zm. 1 grudnia 1958 w Kownie) – litewska pisarka i poetka, działaczka społeczna, krytyk literatury i sztuki, dramaturg.

Urodziła się w szlacheckiej rodzinie w Joniszkach. W 1904 roku ukończyła gimnazjum w Rydze. W latach 1904-07 studiowała medycynę na Uniwersytecie Jagiellońskim, później filozofię i literaturę.

W 1909 roku wyszła za mąż za Mikołaja Čiurlionisa, ślub odbył się w Szatejkach. Po śmierci męża wraz z córką Danutą przeprowadziła się do Kowna, gdzie nauczała języka litewskiego na kursach naukowych. Po wybuchu I wojny światowej wyjechała do Woroneża, uczyła w lokalnym gimnazjum litewskim.

W latach 1925-38 wykładała język i metodykę nauczania litewskiego na Wydziale Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie. Od 1933 do 1934 roku redagowała pismo “Gimtoji kalba”. Była zaangażowana w działalność międzynarodową: w latach 1929-37 wchodziła w skład delegacji litewskiej przy Lidze Narodów, zajmowała się sprawami społecznymi.

Po śmierci została pochowana na cmentarzu Petraszuńskim w Kownie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *