Stefan Lelek-SowaStefan Lelek-Sowa, ps. Sawicki, Lelek, Stefan (ur. 5 września 1885 w Kraśniku, zamordowany 29 czerwca 1940 w Lublinie) – sędzia Sądu Apelacyjnego w Lublinie, działacz społeczny i konspiracyjny, senator, przewodniczący Organizacji Orła Białego Okręgu Lublin, przewodniczący Rady Obrony Narodowej w Lublinie, członek Komitetu Obrony Lublina, współorganizator lubelskiego okręgu Służby Zwycięstwu Polski oraz Związku Walki Zbrojnej.

Życiorys

Był uczniem gimnazjum im. Staszica w Lublinie. W 1905 został aresztowany i zesłany do Władywostoku za udział w strajku szkolnym. Zbiegł stamtąd w 1908, przez 5 lat przebywając w różnych miejscach świata (Japonia, Chiny, Nowa Gwinea, Australia, Stany Zjednoczone). Ukończył wydział polityczny na Uniwersytecie w Valparaiso w stanie Indiana. W 1913 powrócił do Polski, kontynuując studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 1914 walczył w I Brygadzie Legionów Polskich. Potem objął funkcję komendanta okręgu Polskiej Organizacji Wojskowej na Lubelszczyźnie. Od 1918 był żołnierzem Wojska Polskiego – najpierw jako kapitan, a potem dowódca V Batalionu Milicji Ludowej w okręgu łomżyńskim.

Ukończył prawo na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Działał w Polskiej Partii Socjalistycznej, a potem w sanacji. W latach 1938–1939 pełnił mandat senatora V kadencji.

Został zamordowany przez hitlerowców latem 1940 na Rurach Jezuickich wraz córką Haliną Lelkówną studentką KUL, łączniczką okręgu ZWZ.

Odznaczenia

Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari 5 klasy, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Walecznych (czterokrotnie), Orderem Odrodzenia Polski 4 klasy, a także pośmiertnie przez prezydenta na uchodźstwie Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

Źródła

  • Nota biograficzna na stronie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie
  • Nota biograficzna na stronie popkowice.za.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *