Terence YoungStewart Terence Herbert Young (ur. 20 czerwca 1915, zm. 7 września 1994) – reżyser brytyjski. Urodził się w Szanghaju, uczył się w szkole publicznej i studiował historię orientalną na St Catharine’s College (Uniwersytet Cambridge), podobnie jak fikcyjna postać, James Bond. Young zdobył największą popularność dzięki wyreżyserowaniu 3 filmów z serii o Bondzie: Doktora No (1962), Pozdrowienia z Rosji (1963) i Operację Piorun (1965).

Jako czołgista podczas II wojny światowej Young brał udział w bitwie o Arnhem. W 1946 roku był jednym z reżyserów filmu Theirs is the Glory (Ich jest chwała), opisującego działania wojenne na moście w Arnhem.

Young zaczynał jako scenarzysta filmów brytyjskich z lat 40. i lat 50., przed wyreżyserowaniem kilku filmów dla Irvinga Allena oraz Warwick Films Alberta R. Broccoliego w latach 50., włączając w to m.in. Czerwony Beret z Alanem Laddem. Znajomość z Broccolim zaowocowała złożeniem Youngowi oferty wyreżyserowania dwóch pierwszych filmów o Jamesie Bondzie, Doktora No i Pozdrowień z Rosji.

Young zmarł na atak serca w wieku 79 lat, podczas pobytu we francuskim Cannes.

Linki zewnętrzne

  • Terence Young w Stopklatka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *