Zbigniew Zieliński (polityk)Zbigniew Zieliński (ur. 28 lipca 1928 Nowym Mieście nad Drwęcą) – polski polityk, poseł na Sejm PRL VIII i IX kadencji.

Życiorys

Uzyskał tytuł zawodowy magistra ekonomii w Szkole Głównej Gospodarstwa i Statystyki. W latach 1949–1962 pracował w przedsiębiorstwach drukarskich, następnie zatrudniony w SZP “Libella”, m.in. jako dyrektor naczelny. W latach 1973–1980 zasiadał w Stołecznej Radzie Narodowej. W 1980 uzyskał mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Inowrocław z ramienia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. Zasiadał w Komisji Handlu Wewnętrznego, Drobnej Wytwórczości i Usług, Komisji Pracy i Spraw Socjalnych, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów oraz w Komisji Do Spraw Samorządu Pracowniczego Przedsiębiorstw. W 1985 uzyskał reelekcję z Listy Krajowej z ramienia Polskiego Związku Katolicko-Społecznego. W Sejmie IX kadencji zasiadał w Komisji Regulaminowej i Spraw Poselskich, Komisji Planu Gospodarczego, Budżetu i Finansów, Komisji Skarg i Wniosków, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw związanych z realizacją drugiego etapu reformy gospodarczej oraz w Komisji Nadzwyczajnej do kontroli wdrażania programu realizacyjnego drugiego etapu reformy gospodarczej.

Źródła

  • Strona sejmowa posła IX kadencji
  • Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. IX kadencja (opracowanie zespół redakcji “Rzeczpospolita”), Państwowe Przedsiębiorstwo Wydawnicze “Rzeczpospolita”, Warszawa 1986, s. 554 (krótki biogram ze zdjęciem)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *