Zygmunt ŻymełkaZygmunt Stanisław Żymełka (ur. 16 listopada 1933 w Rudzie Śląskiej) – polski polityk, inżynier, samorządowiec, prezydent Rudy Śląskiej i poseł na Sejm III kadencji.

Życiorys

W 1964 ukończył studia na Wydziale Górniczym Politechniki Śląskiej. Zawodowo związany z Kopalnią Węgla Kamiennego Halemba. Był członkiem NSZZ “Solidarność”.

W 1990 i 1994 rada miejska powoływała go na urząd prezydenta Rudy Śląskiej, został odwołany w trakcie II kadencji w 1995. Przez trzy kadencje (1990–2002) pełnił funkcję radnego.

Związany z lokalnym Związkiem Górnośląskim. W latach 90. działał w Partii Republikanie. W wyborach parlamentarnych w 1997 jako bezpartyjny kandydował bez powodzenia z listy Unii Wolności w okręgu katowickim. Mandat posła objął w 2001, zastępując Leszka Balcerowicza. W tym czasie organizował struktury związanego z Andrzejem Olechowskim stowarzyszenia Obywatele dla Rzeczypospolitej. Krótko był członkiem klubu parlamentarnego UW, następnie posłem niezrzeszonym. Nie ubiegał się o reelekcję.

W 2002 kandydował na prezydenta Rudy Śląskiej, po czym wycofał się z działalności politycznej.

Źródła

  • Strona sejmowa posła III kadencji. [dostęp 8 stycznia 2011].

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *